Kyrkogårdsgatan

Kopparberg, Andrahandskontrakt

Tillträde:
2025-02-01
Hyra:
6021 kr
Antal rum:
2 RoK
Boyta:
55 m2
Våningsplan:
0

Beskrivning

I en av Kopparbergs mysigaste områden har vi en tvåa i bottenplan. Lägenheten som är på 55 kvm ligger i ett av de gamla annexen till Bergsmansgården mitt emot kyrkan i Kopparberg. Hyran ligger på 6 021 kr/månad.

Värme ingår i hyran till AB-hem, hyresgästen tecknar eget abonnemang för hushållselen.

Fastigheten Bergsmansgården är ett gammalt hotell som sedan många år gjorts om till ett trivsamt bostadshus. Hela huvudbyggnaden och annexen är mycket vackra byggnader som har ett rikt kulturarv.

Annexen hyser bara två lägenheter vardera och är den äldsta delen av fastigheten med anor tillbaka till 1600-talet.

Totalt finns 18 lägenheter i området. Tvättstuga, cykelförråd och soprum finns i en separat byggnad. På gården mot hotellbyggnaden finns en mysig trädgård med utemöbler.

Kopparberg är centralort i Ljusnarsbergs kommun. Lägenheten ligger med gångavstånd till centrum där all service finns att tillgå – matbutiker, banker, restauranger, vårdcentral, järnvägsstation, massage, skönhetsvård etc.

Tåg- och bussförbindelser både till Lindesberg och Ludvika är goda.

Vill du veta mer? Intresseanmälan sker inte här utan på AB-hems egen hemsida, där du också kan läsa mer om lägenheten: https://ab-hem.se/lediga_bostader/hyr-bostad-i-orebro-lan-ljusnarsberg-lagenhet-kopparberg-ljus-tvaa-i-kulturbyggnad-18605/
På hemsidan finns också vårt telefonnummer. Välkommen att ringa till oss.
För att söka lägenheten skall du vara fri från betalningsanmärkningar alternativt ha en godkänd borgensman.

Lycka till med din ansökan!
Uthyrningsteamet AB-hem

Prova gratis i en månad

Därefter 349 kr i månaden i en fortlöpande prenumeration utan bindningstid.

Som medlem kan du:
  • Se kontaktuppgifter till alla uthyrare av lediga lägenheter
  • Läsa hela vårt hyresvärdsregister

Karta

Liknande lägenheter


Hyrabostad.se är en webbtjänst som låter dig bevaka lediga lägenheter från kommunala och privata hyresvärdar, bostadsförmedlingar och privata uthyrare. Webbtjänsten visar dig kontaktuppgifter till uthyrare av lediga lägenheter, men du kan inte ansöka via tjänsten. För att lämna din bostadsansökan behöver du även registrera dig hos respektive hyresvärd eller den bostadsförmedling som hyresvärden använder. Enskilda hyresvärdar och de flesta bostadsförmedlingar tar ut en avgift för att du skall kunna ställa dig i kö hos dem.

Visa alla lediga lägenheter i Kopparberg