Luktärtsgatan

Mölndal, Redan uthyrd

Hyrdes ut:
2024-12-09
Hyra:
10171 kr
Antal rum:
2 RoK
Boyta:
66 m2
Våningsplan:
2
Websida:
Lägenheten är redan borttagen från hyresvärdens hemsida.

Liknande lägenheter


Hyresvärdens beskrivning

Trevånings bostadshus i natursköna stadsdelen Åby.

OM LÄGENHETEN
Den här lägenheten ska renoveras enligt vårt Plus-koncept. Stena Fastigheters pluslägenheter är något för dig som vill bo i en hyresrätt med en hög standard. Det innebär ett modernare kök, ett renoverat badrum med klinker och kakel. Alla rum har parkett, nymålade väggar och tak, nya garderober och innerdörrar. Det är även förberett för att sätta in diskmaskin, tvättmaskin och torktumlare i lägenheten.
Material- och produktval är genomgående likvärdiga bilderna men det kan förekomma lokala och lägenhetsspecifika förutsättningar som har betydelse för utförandet och därför medför variationer.
Läs mer om hur vi säkrar husen inför framtiden här: Plus-Göteborg | Stena Fastigheter

OMRÅDET
Lugnt och trivsamt område med närhet till fina naturområden och på cykelavstånd till både inom- och utomhusbad. I Åby finns det gott om möjligheter till olika idrotter och aktiviteter på bekvämt avstånd.
Gångavstånd till matbutik, vårdcentral och folktandvård samt nära till allmänna kommunikationer.

BRA ATT KÄNNA TILL
- Lägenheten ligger på våning 2 i ett hus utan hiss.
- Fastigheten har ett öppet fibernät.
- Vi strävar efter att våra lägenheter ska vara rökfria. Hyresgäster förbinder sig därför att inte röka i lägenheten eller på dess balkong/uteplats.
- Angiven hyra är preliminär i 2025 års nivå och fastställs efter förhandling med Hyresgästföreningen.
- Observera att visning inte erbjuds då lägenheten skall renoveras och således hyrs ut på planritning och exempelbilder.
- Kontraktet börjar gälla den 15 mars och tillträde sker den 17 mars.

KOMMUNIKATIONER OCH PARKERING
Mölndals centrum ligger ett stenkast bort med goda kommunikationer till alla delar av Göteborg.
I området finns parkeringsplatser i form av tillståndsparkering vilket hanteras av Aimo Park. För aktuell information om tillgänglighet behöver du därför kontakta Aimo park.

ATT BO HOS STENA FASTIGHETER
Vi vill att våra hyresgäster trivs och stannar kvar hos oss, därför arbetar vi aktivt med att erbjuda bra lägenheter i trivsamma kvarter. Vi tar hand om våra bostadsområden, bygger nytt och har stort fokus på hållbarhetsfrågor och den sociala gemenskapen.

För att få möjlighet att hyra denna lägenhet behöver du uppfylla kraven i vår uthyrningspolicy. Ködagar på HomeQ är vägledande men vi ser också gärna att våra befintliga kunder bor kvar hos oss på Stena Fastigheter Göteborg och de kan komma att prioriteras i vår uthyrning.


Visa alla lediga lägenheter i Mölndal

Rapportera fel