Frösö-berge

Östersund, Redan uthyrd

Hyrdes ut:
2025-03-27
Hyra:
16158 kr
Antal rum:
3 RoK
Boyta:
90 m2
Websida:
Lägenheten är redan borttagen från hyresvärdens hemsida.

Liknande lägenheter


Beskrivning

Vill Du bo på landet med ena foten och den andra foten i staden då kan denna bostad kanske vara något för Er.
Vi hyr ut nyrenoverat timmerhus på vår hästgård Frösön som är ett fristående hus i 2 våningar och ligger på en liten kulle på gården.
Charmigt lantligt hus villa med bostad (lägenhet i 2 plan) endast 4km från Östersunds centrum finns nu tillgängligt att hyra på kortare eller längre tid. Uthyres utan möbler där du själv sätter din prägel, men kan hyras möblerat också beroende på önskemål och bara flytta in.
Huset har nyligen genomgått renovering, samtliga rum har fått vattenburen golvvärme, stort fullutrustat kök, gamla golv är återvunna, synligt belysta invändiga timmerväggar, dimmers på lamputtag, kaklat badrum / tvättstuga etc
Nedre plan
Kallfarstu / Punsch veranda egen ingång till huset, härifrån kommer du in i hallen med klädavhängning och litet förråd, sedan möts du av ett stort
bonnkök för umgänge, vedeldad kamin, kall skafferi, induktionsspis, diskmaskin, barhäng mm
Badrum med dusch och kombinerad tvättmaskin/torktumlare och arbetsytor, här finns även husets ventilation med värmeåtervinnings system.
Övervåning nås från trapp i hallen,
Rummen har stor rymd med synliga takåsar, TV-rum / sällskapsrum
Två sovrum och klädkammare.
Utvändigt
Grönskande tomt på högt läge med utsikt över Jämtlandsfjällen, du har bussförbindelse direkt ute på gatan till centrum, gång och cykelbana finns för varvet runt Frösön, terrängspår, belysta skidspår, utförsåkning mm finns i närområdet. På gården har vi ridhästar. Finns även för den intresserade jaktmöjlighet. Flygplatsen ligger inom synhåll och trots detta inte upplevs den som störande. Denna nås med bil på ca 10min.
Till järnvägsstationen är det ca 4km. Husdjur kan tillåtas efter överenskommelse, vi har själva hundar, hästar och höns.
Till huset disponeras även tomt utvändigt där det går att ha uteplats, grill etc
Hyra 17000:-/månad med möjlighet till momsavdrag
Parkering, vatten, värme, sophämtning och wifi (fiber) ingår, hushållsel tillkommer på egen mätare.
Rummens storlek i ca mått i meter
Ingång Punschveranda (kallfarstu) 3x2
Hall 2,81x2,09
Kök allrum 5,20x5,73
Bad 2,78x3,36
Tv-rum (sovrum) 5,81x2,90
Sovrum 2,71x1,78
Sovrum 5,05x3,78
Walk-in-closet 1,73x2,21
Ledigt att hyras från omgående
Hyr kortare eller längre tid.
Reservation för ev felskrivning, ytor är inte exakta, huset hyrs ut som 1 enhet.



Visa alla lediga lägenheter i Östersund

Rapportera fel